Dag 1
Avreise fra Norge
Avreise fra Norge med mellomlanding og flybytte underveis.
Dag 2
Velkommen til Tanzania
Velkommen til hjertet av Afrika! Etter pass- og bagasjehåndtering møter vår sjåfør oss, og vi kjøres komfortabelt til vår første lodge – en rolig oase hvor eventyret starter.
I lodgens resepsjon sjekker vi inn og kan slappe av, nyte atmosfæren og la spenningen bygge seg for morgendagens magiske safariopplevelser. Her begynner drømmen om Afrika allerede, med komfort, trygghet og naturen tett på.
Overnatting: Kutoka Lodge |
Transport: 2 timer |
Måltider: Middag |
Dag 3
Fly til Serengeti
Etter tidlig frokost blir vi hentet og kjørt til Arusha flyplass. Herfra går safariflyet videre inn i Serengeti. Flyturen er en opplevelse i seg selv, med flott utsikt over savannen, elver, daler og dyreliv sett fra luften.
Vi lander på en av de små grusflystripene midt i Serengeti – noen ganger må vaktmannskapene jage bort løver eller bøfler før landing. En tydelig påminnelse om at vi nå er i hjertet av villmarken. Ved flystripen står vår private guide og safaribil klare, og safarieventyret starter umiddelbart.
I rolig tempo kjører vi videre mot campen, hvor lunsj serveres. Etter litt hvile er det klart for ny safarikjøring.
Overnatting: Narudi Tented Camp |
Transport: Safarikjøring |
Måltider: Frokost, lunsj og middag |
Dag 4
Serengeti
Vi våkner til savannens lyder idet solen sakte farger horisonten. Etter frokost står guiden klar – og dagens safari begynner i det myke morgenlyset, når dyrelivet er på sitt mest aktive.
Ruten legges i samråd med oss og tilpasses hva vi ønsker å oppleve denne dagen – rovdyr på jakt, elefanter i elvedalene eller åpne sletter med store dyreflokker. I Serengeti er ingen dag lik, og hver kjøretur byr på nye øyeblikk.
Varmluftsballong:
Ønsker dere å oppleve savannen fra luftene er dette dagene. Fly lydløst over savanne med en påfølgende sjampagne frokost som er dekker når dere lander. Pris per person: 6500,- dette er ikke inkludert i programmet.
Overnatting: Narudi Tented Camp |
Transport: Safarikjøring |
Måltider: Frokost, lunsj og middag |
Dag 5
Ngorongorokrateret
Etter en god frokost legger vi Serengeti sakta bak oss på tur mot Ngorongoro. Serengeti og Ngorongoro som vernede områder henger sammen og grenser til hverandre. Ngorongoro krateret er bare en en liten del av hele Ngorongoro Conservation Area et av verdens mest spektakulære naturområder – Ngorongoro-krateret, også kjent som verdens 8. underverk og oppført på UNESCOs verdensarvliste.
Fra kraterkanten, som ligger på ca. 2 300 meter over havet, går ferden bratt nedover mot bunnen – en høydeforskjell på omtrent 600 meter. Her nede, midt i det som en gang var en gigantisk vulkan, venter et safariområde ulikt alt annet i Afrika.
Ngorongoro huser en utrolig konsentrasjon av dyreliv – anslagsvis 30 000 pattedyr lever her permanent, noe som gjør det til verdens tettest dyreområde. Krateret er også hjem for verdens tetteste bestand av løver, og blant dyrene vi kan få øye på, er elefanter, bøfler, flodhester, sebraer, sjakaler og hyener – samt den sjeldne og utrydningstruede svarte neshornet, som det finnes rundt 30 av her.
Lunsjen nytes nede i krateret på et avsatt piknikområde, gjerne med utsikt til gressende dyreflokker og kanskje noen nysgjerrige zebraer i nærheten.
På ettermiddagen går turen tilbake opp kraterkanten og videre til lodgen i Karatu, hvor en velfortjent middag venter etter en innholdsrik dag.
Overnatting: Farm of Dreams |
Transport: Safarikjøring |
Måltider: Frokost, lunsj og middag |
Dag 6
Hadzabe-folket
Etter frokost er det avreise til en avsidesliggende del av Tanzania, Lake Eyasi. Dette er området til Hadzabe folket, den enste jegerkulturen i Øst-Afrika. De livnærer seg utelukkende med jakt og fangst med tradisjonelle jaktteknikker, der spyd, pil-og bue og blåserør brukes som våpen. Språket deres har også mange særtrekk, såkalt klikkspråk. Dagen tilbringer dere sammen med det stolte Hadzabe folket.
Overnatting: Farm of Dreams |
Transport: 3 timer |
Måltider: Frokost, lunsj og middag |
Dag 7
Hjemreise eller videre til Zanzibar
Vi kjører til Arusha for lunsj. De som skal hjem fortsetter til flyplassen for retur til Norge. Vil du forlenge ferien? Se ''Zanzibar-pakken'' med program og pris.
Måltider: Frokost |