Gruppereise til Everest Basecamp våren 2027

Gruppereise til Everest Basecamp våren 2027

Turen til Everest Base Camp går gjennom frodige daler, tradisjonelle sherpa-landsbyer og dramatiske fjellterrasser, med spektakulær utsikt mot verdens høyeste fjell.

Fottur, Høye fjell
NOK Fra 49 500,-
Varighet 18 dager
Neste avreise 22.03.2027
Nivå Moderat

Book tur eller Send forespørsel

Om turen

Dette er en av våre absolutte favoritter. Eventyret starter i fargerike Katmandu, hvor vi allerede ved ankomst blir møtt av et sanseinntrykk uten sidestykke. Lukter, lyder og stemninger skaper et ekte kultursjokk og setter tonen for reisen videre.

Sammen med våre erfarne guider og med god hjelp fra sterke bærere vandrer vi gjennom spektakulære landskap, krysser luftige hengebroer, bor i sjarmerende fjellandsbyer og følger stier omgitt av noen av verdens høyeste fjell. Høydepunktet er besøket til Everest Base Camp og bestigningen av utsiktstoppen Kala Pattar, hvor belønningen er en uforglemmelig utsikt mot Mount Everest.

Høydepunkter på denne reisen

  • Everest Basecamp 5364moh
  • Sherpabyen Namche Bazaar
  • Verdens vakreste utkikkspunkt Kala Pattar
  • Kultursjokket i Katmandu
  • Norsk turleder

Fysiske forutsetninger

Turen til Everest Base Camp krever god fysisk form, men ingen tekniske klatreferdigheter. Du bør være vant til å gå lange dagsetapper til fots og trives med flere sammenhengende dager i fjellet. Dagsetappene varer vanligvis mellom 5 og 7 timer, i variert og til tider kupert terreng.

God utholdenhet er viktig, da deler av turen foregår i høyden og kan oppleves mer krevende enn tilsvarende turer i lavlandet. Tempoet er rolig og tilpasset for god akklimatisering, og det legges inn hviledager underveis.

Du trenger ikke å være topptrent, men bør ha forberedt deg med jevnlig fysisk aktivitet i forkant av reisen. Fotturer i ulendt terreng, gjerne med sekk, er god trening. Erfaring fra flerdagers fotturer er en fordel, men ikke et krav.

Ta gjerne kontakt med oss dersom du er usikker. 

Sikkerhet

Ekspedisjonsreiser AS legger stor vekt på sikkerhet. Vi har 24t telefonberedskap hjemme når noen er på tur. Det betyr at både reisende og pårørende kan kontakte vaktansvarlig dersom noe oppstår på tur eller hjemme i Norge. 

Ved alvorlige høydeproblemer vil man bli evakuert til lavere høyder – som er den beste behandlingen mot høydesyke. Det er et krav at alle har tegnet gyldig reiseforsikring som inkluderer evakuering med helikopter samt hjemtransport før ekspedisjonsstart.

Vi stiller store krav til vår lokale samarbeidspartner. Vi samarbeider med de vi mener er de beste i bransjen, og som er kjent for å sette sikkerheten til deltakerne høyt. Vi kan aldri garantere at ulykker ikke oppstår, men du kan være sikker på at vi har gjort det vi kan for å legge til rette for at sjansen for ulykker er lavest mulig.

 

Wanda Eliassen Medhus - Turleder

Wanda er en erfaren og trygg turleder med godt blikk for både sikkerhet og gruppedynamikk. I tillegg til å ha 10 turer på Kilimanjaro (snart 11) bak seg, har hun også gått turen til Everest Basecamp. Hun vet hun akkurat hva som skal til for å nå gjennomføre, både fysisk og mentalt. Hun er trygg og inspirerende.

Som utdannet sykepleier kjenner hun både kropp og psyke godt under krevende forhold, og vet hvordan man best håndterer utfordringer underveis. Med Wanda på laget får du en trygg og engasjert guide som sørger for at turen til Nepal blir både sikker og inspirerende.

Skriv ut informasjon

Trykk her for å skrive ut all turinformasjon på siden

Skriv ut informasjon

Dato og bestilling

Avreise og hjemkomst
Ledige plasser
Pris
Booking
22.03.2027 – 07.04.2027
ledige plasser
49 500,- NOK

Pris inkluderer

  • Fly tur/retur Oslo - Katmandu
  • Norsk turleder fra Ekspedisjonsreiser
  • Dyktig engelsktalende guide
  • 4 netter på hotell hotell i Kathmandu
  • Velkomst- og avskjedsmiddag i Katmandu
  • Guidet sightseeing i Katmandu
  • All overnatting på gjestehus på fjellturen
  • Alle måltider på fjellturen
  • Fly fra Katmandu/Ramechhap - Lukla (tur/retur inkl. 15.kg bagasje)
  • Trekkingtillatelse
  • 1 bærer pr deltaker (maks 15. kg pr deltaker)
  • Ekspedisjonsreiser duffelbag

Pris inkluderer ikke

  • Tips til guider (vi anbefaler ca.150$ pr deltaker)
  • Visum til Nepal (50$)
  • Personlig reiseforsikring
  • Personlig forbruk (normalt forbruk er ca. 3000,- )
  • Enkeltrom i Katmandu (+ kr 3500,-)
  • Drikkevarer
  • Eventuell helikoptertransport dersom fly ikke går 

Dag for dag

Dag 1

Avreise fra Norge

Vi møtes på Gardermoen og flyr ut på ettermiddagen. 

Dag 2

Ankomst Katmandu

Vi blir tatt godt imot på flyplassen og kjører til hotellet som ligger i Thamel. Her sjekker vi inn og finner oss til rette på våre nye rom. Etter innsjekk har vi tid til å utforske Kathmandu eller bare slappe av frem til velkomstmiddagen på kvelden.
Vi drar til en resturant en kort gåtur fra hotellet og får servert gode nepalske retter og drikke mens vi blir underhold av dansere.

Overnatting: Hotell | Måltider: Velkomstmiddag |

Dag 3

Utforske Katmandu

Denne guidede byturen i Kathmandu gir en innføring i Nepals rike historie, religion og kultur gjennom tre av byens viktigste helligdommer. Sammen med lokal guide besøker dere først Boudhanath (Buddha) Stupa, en av verdens største buddhistiske stupaer. Her råder en rolig og stemningsfull atmosfære, med munker, bønneflagg og pilegrimer som går rundt stupaen i tradisjonell retning.

Deretter går turen til Pashupatinath, Nepals viktigste hinduistiske tempelkompleks, vakkert beliggende langs Bagmati-elven. Området er viet guden Shiva og gir et sterkt innblikk i hinduistiske ritualer og tradisjoner. Guiden forklarer symbolikk, skikker og betydningen av stedet, som står på UNESCOs verdensarvliste.

Turen avsluttes ved Swayambhunath, også kjent som Apetempelet, som ligger på en høyde med panoramautsikt over Kathmandu-dalen. Etter å ha gått opp trappene til toppen belønnes dere med utsikt, liv og en spennende blanding av buddhistiske og hinduistiske elementer. Dette er en innholdsrik og lærerik dag som gir et godt første møte med Kathmandu og Nepals mangfoldige kulturarv.

Dersom vi flyr fra Ramechhap kan det være at vi forflytter oss nærmere denne flyplassen denne ettermiddagen.

Overnatting: Hotell | Måltider: Frokost |

Dag 4

Spektakulær flytur til Lukla

Vi står opp grytidlig for å møte guidene våres og kjøre til flyplassen. Den 35 minutter lange flyturen til Lukla vil dere huske for resten av livet. Når vi går av flyet vil vi bevege oss inn i en annen verden. Mens guidene og bærerne organiserer bagasjen tar vi livet med ro på et koselig gjestehus rett ovenfor flyplassen. Etter hvert vil vi bevege oss mot Phakding som blir landsbyen vi har vår første overnatting. Phakding ligger på 2600 høydemeter og vi går ned i høyde denne dagen. På vei til Phakding krysser vi hengebroer, og vi har flott usikt innover dalen og hvite fjelltopper. 

Overnatting: Gjestehus | Gå: 4 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 5

Til Sherpabyen Namche Bazaar (3440moh)

Fra Phakding til Namche Bazaar går turen langs Dudh Koshi-elven gjennom frodig skog og små landsbyer, over flere hengebroer, med gradvis stigning mot Namche. Etappen er kortere for akklimatisering og tar 5–6 timer, med flott utsikt over dalen og fjellene rundt.

 
Overnatting: Gjestehus | Gå: 6 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 6

Akklimatisering og hvile i Namche Bazaar

I dag tar vi det rolig for å venne kroppen til høyden. Vi går en kort tur til Sherpa Cultural Heritage Center, hvor vi lærer om lokal kultur og tradisjoner. Resten av dagen kan brukes til avkobling, kaffe på kafé, lette spaserturer i byen eller bare å nyte utsikten over dalen og fjellene rundt.

Overnatting: Gjestehus | Gå: 1 time | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 7

Til Khunde

Etappen fra Namche Bazaar til Khunde er kort og rolig, men byr likevel på flotte naturopplevelser. Stien går nordvestover fra de øvre delene av Namche og stiger jevnt gjennom et åpent landskap med steinmurer, små åkrer og beitende yak. Underveis åpner utsikten seg mot Namche i dalen og fjellene rundt, særlig Kongde Ri. Turen tar vanligvis et par timer i rolig tempo og passer godt som akklimatisering.

Khunde ligger litt høyere oppe i dalsiden og er en liten, tradisjonell sherpa-landsby med steinhus og et stille, hverdagslig preg. Landsbyen er kjent for Khunde Hospital, grunnlagt av Sir Edmund Hillary, som fortsatt spiller en viktig rolle for lokalbefolkningen i Khumbu. Sammenlignet med Namche oppleves Khunde som roligere og mer autentisk, med nærhet til både natur og lokal kultur.

Overnatting: Gjestehus | Gå: 3-4km | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 8

Til Deboche (3900moh)

Dagens starter med å følge fjellsiden innover dalen. Vi går sakte og det er god tid til å ta bilder og pauser underveis. Denne dagen har vi flott utsikt mot Everest, Lhotse og Ama Dablam. Etter noen kilometer går vi ned for å krysse Dudh Kosi-elven. Vi spiser lunsj nær elven før vi begynner på den lange oppoverbakken til Tenboche. Vi går sikksakk oppover fjellsiden. Når vi er fremme i Tengboche tar vi en kort pause og nyter omgivelsene før vi går de siste 20. minuttene ned til Deboche hvor vi skal overnatte. 

Overnatting: Gjestehus | Gå: 6-7 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 9

Videre til Dingboche (4300moh)

Landskapet åpner seg og vi beveger oss videre opp i høyden. Denne dagen er vakker. Dagens etappe starter relativt rolig, og vi krysset etterhvert elven på nytt før vi går opp mot Pangboche. Vi beveger oss nærmere og nærmere Ama Dablam, og vi ser opp på fjellet hele dagen. Vi spiser lunsj litt over halvveis, drikker godt og gjør oss klar for siste del av dagens etappe. Det er vanlig å kjenne litt på høyden denne dagen. Vegetasjonen forsvinner etterhvert som vi nærmer oss Dingboche. Fra gjestehuset ser vi også 6000-meteren Island Peak. Kanskje dette blir ditt neste mål når du reiser tilbake til Nepal en gang i fremtiden?

Overnatting: Gjestehus | Gå: 5-6 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 10

Akklimatisering til Nangkartshang peak (5050moh)

Vi tar oss litt ekstra god tid på morgenen før vi går rolig opp mot Nangkartshang peak på 5050moh. Fra toppen har vi fantastisk utsikt mot Ama Dablam, og vi ser inn mot Island Peak og Makalu. Etter en times tid på toppen går vi ned igjen til Dingboche. Kortspill, yatzi og popcorn venter. 

Overnatting: Gjestehus | Gå: 3 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 11

Videre til Lobuche (4900moh)

Dagens mål er Lobuche på 4940moh. Det er en lang og flott vandring med utsikt mot mange nye fjell som vi ikke har sett før på denne turen. Etter noen timer når vi Thukla hvor vi spiser lunsj. Etter Thukla går vi opp en bakke og når Everest memorial (en minneplass for mennesker som har omkommet i Mount Everest). Turen videre går relativt flatt med svak stigning før vi når Lobuche tidlig på ettermiddagen.

Overnatting: Gjestehus | Gå: 5-6 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 12

Everest Basecamp (5350moh)

Endelig er dagen kommet. Vi bruker 2-3 timer på å gå inn til landsbyen Gorak Shep. Her sjekker vi inn og spiser litt før vi går videre inn til Basecamp. Underveis ser vi opp på Mount Everest, Lhotse, Nuptse og andre flotte fjell. Etter at vi har tatt bilder og sett basecamp fra avstand går vi tilbake til Gorak Shep for å hvile. 

Overnatting: Gjestehus | Gå: 7 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 13

Soloppgang og utsikt fra Kala Pattar (5545moh)

I dag er det Kala Pattar som er vårt mål. Vi bruker 3 timer fra Gorak Shep til toppen, og vi starter på natten for å få soloppgang fra toppen. Vi går sikksakk oppover ''grushaugen'' med lys fra hodelykter. Panoramautsikten vi får fra toppen er vanskelig å beskrive. Vi får 360 graders utsikt mot flere av verdens høyeste fjell. Kala Pattar er et av verdens flotteste utkikkspunkt. Etter en liten stund snur vi og returnerer tilbake til Gorak Shep. Vi spiser frokost starter på returen. I Dingbouche tar vi farvel med de i gruppen som skal forsøke å bestige Island Peak og den norske reiselederen. Gruppen fortsetter videre ned mot Pangbouche med en dyktig lokal guide. I kveld er det nok en sliten men entusiastisk gjeng som samles rundt middagsbordet for å dele opplevelser.

Overnatting: Gjestehus | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 14

Tilbake til Sherpabyen Namche Bazaar

Vi går på oss krefter etterhvert som vi kommer lenger ned i høyde. Vi skal i dag gå tilbake til Sherpabyen Namche Bazaar 3440moh. Vi følger samme sti tilbake som vi gikk opp og vi holder et helt annet tempo denne dagen. Fjellturen nærmer seg slutten og det er bare å nyte øyeblikkene. Utforsk byen, kjør kaffe og brownies på bakeriet eller ta deg en velfortjent øl på gjestehuset. 

Overnatting: Gjestehus | Gå: 6 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 15

Siste dag i fjellene

Vi går ut av nasjonalparken og forlater det spektakulære landskapet vi er så heldig å ha opplevd den siste uken. Vi krysser de siste hengebroene og går opp igjen til Lukla. På kvelden samles trekkingteamet og vi holder en avskjedsfest sammen med guidene og bærerne våre. Nyt den siste natten i Himalaya, imorgen flyr vi tilbake til sivilisasjonen! 

Overnatting: Gjestehus | Gå: 6 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 16

Tilbake til Katmandu

Vi står opp grytidlig for å fly tilbake til Katmandu. Det er ikke uvanlig at det er forsinkelser eller kanselleringer i fjellene. Forhåpentligvis er vi på vingene og lander i Katmandu tildlig på formiddagen. Vel tilbake på hotellet venter en velfortjent og lang dusj, gode senger og mat fra restaurant. Kanskje er det også tid til å besøke hotellets takterasse og basseng? Vi samles på kvelden for å spise en felles middag

Overnatting: Hotell | Måltider: Frokost |

Dag 17

Fridag i Katmandu (reservedag)

Denne dagen er satt opp som fridag i hovedstaden. Dersom det ble forsinkelser eller kanselleringer fra Lukla kan det være at vi reiser fra Lukla denne dagen. Vi kan dra på felles utflukt i byen, prøve rickshaw i de trange gatene eller slappe av i Garden of Dreams. 

Overnatting: Hotell | Måltider: Frokost |

Dag 18

Hjemreise til Norge

Idag setter kursen hjem mot Norge. Vi blir kjørt til flyplassen i god tid før avgang. 
På flyet hjem er det nok flere som planlegger neste tur tilbake til eventyrlandet Nepal. Kanskje Island Peak eller Mera Peak er din neste utfordring? 

Vi ankommer Norge enten denne dagen eller neste dag avhengig av flytider. Takk for turen! Vi gleder oss til å se deg igjen på neste ekspedisjon! 

Turdetaljer

Reisegarantifondet

Ekspedisjonsreiser AS er lovpålagt medlem av reisegarantifondet. Reisegarantiordningen gjør at du er sikret pengene tilbake dersom pakkereisen (en garantipliktig reise) kanselleres som følge av konkurs.
Mer informasjon om reisegarantifondet finner du på www.rgf.no.

Innkvartering

I Katmandu bor vi på hotell i Thamel. På fjellet bor vi normalt to og to på koselige Gjestehus.

Betaling 

Depositum kr 2500,- pr person må betales ved bestilling/påmelding. Normalt får du sluttfakturaen ca. 75 dager før avreise. 
 

Vaksiner

Kontakt ditt lokale vaksineklinikk, helsesøster eller fastlege for vaksiner. Finn din nærmeste vaksineklinikk på www.vaksine1.no.
For mer informasjon om hvilke vaksiner det anbefales av Folkehelseinstituttet. Husk å ta med internasjonalt vaksinasjonskort som er stemplet av norske helsemyndigheter.

Reiseforsikring

Når du reiser med Ekspedisjonsreiser AS må du før avreise tegne fullgod reiseforsikring som også skal dekke en eventuell evakuering og hjemtransport. Bevis på reiseforsikringen må du medbringe på reisen. 

Ekspedisjonsreiser AS er også partner med en av verdens ledende og pioner innen reisetjenesteindustrien, Global Rescue. Global Rescue tilbyr de beste integrerte medisinske, sikkerhetsmessige, reise- og krisehåndteringstjenester tilgjengelig hvor som helst, levert av sitt team som er satt samme av paramedikere, psykologer, leger, sykepleiere og militære veteraner.
 
Du kan lese mer og tegne medlemskap her: https://partner.globalrescue.com/ekspedisjonsreiser/

Enkelte forsikringsselskaper bruker antall meter over havet som et kriterium for hva forsikringen dekker, og om de kaller det en ekspedisjon eller ikke. Les derfor vilkårene nøye.

  • Noen forsikringsselskaper krever at man tegner en forlengelse hvis enkeltreisen går ut over en viss varighet.
  • Vær sikker på at forsikringen dekker det valgte geografiske område.
  • Noen forsikringsselskap har en øvre beløpsgrense på sin avbestilling - og sykeforsikring.
  • Dekker forsikringen din tap av reisens formål?
  • Reisegods
  • Forsinkelser 

Enkeltrom

Dersom deltakeren melder seg på alene med ønske om å dele rom, må man være inneforstått med at man vil automatisk bli belastet for enkeltrom dersom Ekspedisjonsreiser ikke finner rompartner. I fjellene er det delt dobbelt eller trippelrom som gjelder. 

Tidsforskjell

Tidsforskjellen til Norge er 3¾ timer når det er sommertid i Norge, og  4¾ timer når det er vintertid i Norge. Retningsnummer for samtaler fra Norge til Nepal er +977

Lukla lufthavn

Lukla lufthavn (Tenzing-Hillary Airport) i Nepal er kjent for å være en av de mest utfordrende flyplassene i verden på grunn av varierende og ofte ugunstige værforhold. Den eksakte antall dagene lufthavnen er stengt på grunn av vær, kan variere fra år til år. Generelt kan det imidlertid rapporteres at flyplassen kan være stengt i flere dager i løpet av monsunperioden (junibelte til september), når regnvær og tåke er vanlig. Flyplassen er også ofte stegengt i turistsesongene pga. værforhold, også over flere dager. I tillegg kan vinteren bringe snø og dårlig sikt, som også kan føre til stengte dager. 

Dersom flyplassen er stengt er ofte helikoptertransport et altarnativ. Dette kan vi organisere mot ekstra kostnad. Estimert pris er 500 USD pr person i delt helikopter fra Ramechaap/Kathmandu til Lukla. 

Eventuelle ekstra kostander

I sjeldne tilfeller kan rutefly til/fra Lukla kanselleres, og det kan da bli nødvendig å organisere helikoptertransport for å komme seg trygt til/fra fjellene. Deltakerne må være klar over at dette kan medføre ekstra kostnader. Dette gjelder kun der helikopter er den eneste sikre løsningen, og situasjoner som dette oppstår svært sjelden. Estimert kostnad er 4500 - 5000,- pr helikoptertur (pr person i delt helikopter)

Pakkeliste

Denne listen er ment som en retningslinje, for at vi skal ha det vi trenger uansett hva slags vær vi får på turen. Husk at du også kan få tak i brukt turutstyr som fungerer utmerket. Husk å pakke fornuftig. Klær du ikke trenger i fjellet legges igjen i Katmandu. Det er maksbegrensning på 15 kg hos bærerne på fjellturen. Det viktigste er ikke å følge anbefalingene slavisk, bruk pakkelisten som veiledning. Bruk egne erfaringer og det utstyret og de klærne du føler deg bekvem i. Bruk inngåtte sko og utprøvde klær og utstyr.

Duffelbag
Du får utlevert 1 duffelbag i Katmandu. Reis derfor gjerne med koffert om du ønsker det. 

Undertøy
Tilstrekkelig til eget bruk, det er ikke mulighet for å vaske klær underveis

Ullundertøy
2 sett med over -og underdel

Ullsokker
2 par tynne, 2 par tykke

T skjorte
3 stk. Til de første og siste dagene kan du få bruk for disse, det er varmere i lavlandet

Skjorte/tynn genser
Til de første og siste dagene kan du få bruk for denne, det er varmere i lavlandet

Shorts
Til de første og siste dagene kan du få bruk for denne, det er varmere i lavlandet

Caps eller solhatt
Solen er sterk oppover i fjellet, til beskyttelse for hodet og pannen

Lett turbukse
Brukes gjerne de første dagene i passende temperaturer

Fleecejakke
Lett å bære med seg i dagstursekken dersom det skulle bli kjølig under dagsetappen.

Ullgenser
God å ha til kjølige morgener og kvelder i fjellet

Skalljakke/skallbukse
Vind -og vanntett bukse + jakke. Gore tex,Dermizaks eller tilsvarende

Dunjakke
Tjukk jakke av dun med hette, denne kan være god å pakke seg inn i ved de kjøligste etappene på turen.

Lue
Dersom du ikke har jakkene med hette bør luen din være vind -og vanntett. 

Hals
Hals blir brukt til å holde varmen, men og til dels til å puste gjennom på steder langs trekkingruten der det finnes støv i luften fra stier med sand og grus.

Vanter
Kjekt å ha et tynt lag på hendene der det er varmt med hansker eller votter, men kjølig uten

Hansker/votter
Brukes som varmt lag på hendene når det er praktisk å kunne bevege fingrene.

Crocs eller slippers
Slike sko lett tilgjengelig er himmelsk, for det blir mye av og på med sko når vi tilbringer tid på gjestehusene

Fjellstøvler
Disse er nødvendige ved kalde og våte partier på fjellet, og gir bedre støtte til fot og ankel i ulendt terreng og på toppnatt. 

Dagstursekk
Tursekk (35- 45 Liter) med regntrekk. Beregn plass til 3 liter drikke, skalljakke, varm genser og diverse du
ønsker å ha med (kamera, toalettpapir o.l.)

Staver
Disse bør være med teleskopfunksjon, slik at de lett kan trekkes sammen og legges i baggen eller dagstursekken

Sovepose
Temperaturene på trekkingturen vil bli lavere jo høyere, velg en god sovepose som er komfortabel ned mot 10 minusgrader

Hodelykt
Praktisk slik at du har hendene frie. Ta med ekstra batterier

Drikkeflaske
Typen Nalgene er å anbefale her. Ta gjerne med camelbak om du har.

Andre anbefalinger
Solkrem faktor 50, Solstift til lepper, solbriller, toalettsaker, strømadapter, antiback, toalettpapir, vanntette pakkposer, medisiner til eget bruk

Husk at bærerne tar maks 15 kg pr deltaker. Det er også maks 15.kg pr deltaker på flyet til Lukla. Normal vekt på bagasjen når vi reiser opp i fjellene er ca. 11-12kg. 

Annen viktig informasjon

Flysikkerhet

Reiser med nepalske flyselskap kan være forbundet med risiko. Det anbefales å undersøke listen over flyselskaper uten tillatelse til å lande i EU på grunn av dårlig flysikkerhet. Avganger til fjellområdene blir ofte kansellert, noen ganger flere dager på rad, på grunn av dårlige værforhold. Det er lurt å ta hensyn til dette i planlegging av reiser inn og ut av landet. Flyulykker i Nepals fjellområder er dessverre ikke uvanlig på grunn av vanskelige driftsforhold og manglende overholdelse av sikkerhetsstandarder.
Vær oppmerksom på at innenriksflyselskapene i Nepal ikke tilfredsstiller EUs krav. Vi opplever at fly over lengre strekninger, som for eksempel mellom Kathmandu-Lukla / Kathmandu-Phalplu / Kathmandu-Pokhara er tryggere og mer komfortabelt enn buss/minibuss. Vi er likevel pålagt av pakkereiseloven og EU-direktiver å informere våre gjester om at flyene i Nepal ikke har tilfredstiller EUs krav. Nepalesiske myndigheter jobber for å tilfredstille kravene, og ta gjerne kontakt med oss hvis du vil vite mer om dette.

Lukla lufthavn

Lukla lufthavn (Tenzing-Hillary Airport) i Nepal er kjent for å være en av de mest utfordrende flyplassene i verden på grunn av varierende og ofte ugunstige værforhold. Den eksakte antall dagene lufthavnen er stengt på grunn av vær, kan variere fra år til år. Generelt kan det imidlertid rapporteres at flyplassen kan være stengt i flere dager i løpet av monsunperioden (junibelte til september), når regnvær og tåke er vanlig. Flyplassen er også ofte stegengt i turistsesongene pga. værforhold, også over flere dager. I tillegg kan vinteren bringe snø og dårlig sikt, som også kan føre til stengte dager.